atelier@bramadalena.pl
+48 730 988 677

co to jest brafitting?

Brafitterka – opiekunka kobiecych biustów

Brafitterka to zawód, który nie jest nigdzie oficjalnie opisany i zdefiniowany. Dawne określenie gorseciarka dotyczy przecież osoby zajmującej się szyciem gorsetów i biustonoszy. Elementem jej pracy było niewątpliwie dokonywanie stosownych pomiarów.

Żeby sprawy zbytnio nie komplikować brafitterka to opiekunka kobiecych biustów.

Brafitting to określenie pochodzące z języka angielskiego. Brabiustonosz oraz fittingdopasowanie istnieją w parze niczym kobiece piersi i tworzą razem brafitting, czyli dopasowanie biustonoszy.

Brafitting – sztuka dobrania biustonosza

Brafitting to precyzyjna, umiejętna sztuka dopasowania biustonosza, uwzględniającą wszelkie niuanse anatomii, a także zaspokajająca potrzeby oraz oczekiwania kobiety, która na taką usługę się decyduje.

Historia biustonosza sięga ponad 100 lat. Dopiero od kilkunastu lat zwraca się uwagę i kładzie nacisk na prawidłowy dobór biustonoszy. Dobrze dobrany stanik to podstawa kobiecej sylwetki!

Dopasowanie + komfort + dobre samopoczucie + estetyka

Brafitting to sztuka indywidualnego dopasowywania właściwego rozmiaru i fasonu biustonosza do kobiecej figury, przy zachowaniu możliwie maksymalnego komfortu, dobrego samopoczucia oraz oczekiwań estetycznych każdej kobiety.

Wszystkie trudy osiągnięcia wspaniałego wyglądu spełzną na niczym, jeśli rozmiar stanika będzie niewłaściwy, ponieważ wpływa on na całą sylwetkę kobiecego ciała.

To niewiarygodne, ale dobrze dobrany biustonosz może zmniejszyć rozmiar naszego ubrania nawet o jeden rozmiar. Może też powiększyć optycznie piersi, gdy zachodzi taka potrzeba!

Indywidualny dobór biustonoszy

Dobór biustonoszy to bardzo intymny, osobisty oraz delikatny temat. Zajmuję się nim od wielu lat. Poniżej znajdują się zasady braffitingu, według których działam. Mam nadzieję, że ten opracowany spis zasad ułatwi nam współpracę.

Bra Madalena Atelier – kodeks etyczny brafittingu w skrócie

 • Na każdą sesję brafittingu umawiam się przede wszystkim indywidualnie.
 • Istnieje możliwość umówienia spotkania większego grona przyjaciółek i znajomych.
 • Każde spotkanie brafittingu odbywa się w intymnej atmosferze.
 • Indywidualna sesja brafittingu trwa ok. 1-2 godziny.
 • Wszystko, o czym rozmawiamy podczas sesji, pozostaje między nami.
 • Twoja prywatność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa są dla mnie najważniejsze!
 • Działam w zgodzie z własnym sumieniem, wiedzą oraz nabytym doświadczeniem.
 • Oferuję najlepsze doradztwo, intymność i szeroki wybór biustonoszy

Wskazówki praktyczne dotyczące sesji brafittingu

Czas sesji brafittingu

Podczas sesji brafittingu poświęcam indywidualnie czas jednej osobie na dobór i dopasowanie idealnego rozmiaru oraz fasonu biustonosza. Pierwsze spotkanie trwa od 40 minut do godziny.

Cena konsultacji brafittingowej

Konsultacja brafittingowa w Bra Madalena Atelier jest bezpłatna. Opłatę pobieram tylko, gdy bezpośrednio dojeżdżam do klientki do domu. Koszt takiej usługi to 50 zł (na terenie Trójmiasta i okolic).

Ceny biustonoszy kształtują się na poziomie od 130 do 250 zł.

 • Zabierz ze sobą gładką koszulkę typu T-shirt. Podczas przymiarek zobaczysz, jaki kształt biustu można uzyskać dzięki rożnym modelom biustonoszy.
 • Jeśli masz długie włosy – zwiąż je proszę podczas spotkania. Ułatwi to nam to przymiarki.
 • Indywidualna sesja brafittingu trwa ok. 40 minut do godziny). Jeżeli spotykamy się w większym gronie, to pamiętaj, aby zarezerwować nieco więcej czasu.

Jeśli spełnię Twoje oczekiwania, to będę bardzo wdzięczna, jeśli po naszym spotkaniu zamieścisz opinię o mojej pracy na profilu Bra Madalena Atelier na Facebooku lub portalu Trójmiasto.

Ucieszy mnie każda informacja zwrotna, uwaga czy sugestia, dzięki której będę mogła poprawić jakość moich usług.

manifest

 • Bra-fitting polega na uszczęśliwianiu kobiet dzięki zagłębianiu się w ich osobiste potrzeby oraz potrzeby ich biustów.
 • Bra-fitting jest czymś nienamacalnym, co nie podlega jednoznacznym regułom. Nie można nauczyć się i stosować bra-fittingu jak matematyki. Jednocześnie nie można w bra-fittingu działać bez żadnych reguł i zdawać się wyłącznie na intuicję. Bra-fitting to kombinacja nauk ścisłych, psychologii, intuicji, kreatywności, architektury i sztuki. Wymaga dobrej pamięci, bardzo dobrej wyobraźni przestrzennej, dużo kreatywności oraz wyczucia.
 • Dobra bra-fitterka jest w dużym stopniu psychologiem, który nie postrzega kobiety, stanika czy też biustu jako „obiektu”, ale przede wszystkim patrzy na osobę holistycznie – przez jej historię, codzienność, problemy, przeszkody, marzenia, upodobania, traumy. Dopiero wtedy może dokonując małej zmiany odmienić kobietę o 180 stopni, poprawić nastrój, przywrócić postawę, poczucie wartości oraz wiarę w siebie.
 • W bra-fittingu nie chodzi tylko o same staniki. Chodzi o przyjemność, radość życia, zadowolenie z ciała, a przede wszystkim o zachwyt kobiecymi kształtami każdego rodzaju.
 • Bra-fitting daje kobiecie poczucie, że jest absolutnie doskonała taka, jaka jest. Potem pomaga znaleźć odpowiednie „opakowanie”, dekorację dla tego doskonałego ciała.
 • W bra-fittingu wszyscy są równi, wszyscy są tak samo piękni, tak samo doskonali.
 • Każda kobieta, która zaczyna poszukiwania dobrego biustonosza, znajduje jakieś wady czy niedoskonałości swojego ciała. Każda kobieta trafia na jakieś problemy podczas szukania stanika. Tutaj nikt nie jest na lepszej lub gorszej pozycji. Każdą niedoskonałość wyrównuje inna doskonałość. Każda kobieta w którymś momencie życia natrafi na nieprzekraczalne granice bra-fittingu, uwarunkowane prawami geometrii, fizyki czy statyki (ciążenia).
 • Bra-fitting polega na tym, aby spojrzeć na każdą kobietę świeżym spojrzeniem. Nie można oceniać innych biustów oraz potrzeb według swoich własnych. Trzeba patrzeć otwartym umysłem i otwartym sercem.
 • Bra-fitting łączy dokładne reguły z tym, czego nie da się uchwycić. Z jednej strony nie jest właściwe, by wychodząc z perspektywy własnego biustu, własnych problemów oraz potrzeb szacować problemy, zachowania i potrzeby biustu innej kobiety. Z drugiej strony – każde nowe doświadczenie z dopasowywanym biustem przynosi nową wiedzę i nowe poglądy.
 • Wraz z rosnącym doświadczeniem brafitterka można rozpoznać pewne wzorce oraz stosować je w bra-fittingu. Nie powinno się jednak nigdy stawiać własnych doświadczeń na pierwszym planie, ponieważ może to często prowadzić do błędnych wyników.
 • Bra-fitting jest przede wszystkim słuchaniem!
  Klientki są często zaskoczone, kiedy pytam je o upodobania odnośnie biustonoszy. W wielu przypadkach okazuje się, że one nigdy o tym za dużo nie myślały. Umniejszały siebie i swoje potrzeby, ponieważ dostawały od przemysłu stanikowego jasny przekaz: „Twoje piersi nie są normalne, są jakieś dziwne, za małe, za duże, za szerokie, za wąskie, za długie, za krótkie, za niskie, za wysokie, zbyt asymetryczne, za ciężkie, za lekkie…”. To wszystko działa tak, żeby przypadkiem nie wzmocnić kobiety w poczuciu, że jej ciało jest absolutnie normalne oraz doskonałe takie, jakim się w danym momencie prezentuje.
 • Zadaniem bra-fitterki jest pokazanie kobietom, że mają prawo czuć się dobrze w ich ciałach, kochać je, podziwiać je i móc pięknie je „opakować”. Mogą mieć przy tym różne upodobania, być wybredne i krytyczne. Mogą walczyć o to, żeby przemysł stanikowy nie wywoływał u nich poczucia, że są brzydkie, nienormalne, mało ważne, żeby ich nie poniżał i nie upokarzał.
 • Bra-fitting oznacza również pokazanie, że kobieta może z każdym biustem czuć się lekko oraz kobieco. Może podkreślić kobiece kształty, co działa fantastycznie nie tylko na nią samą, ale też na otoczenie.
 • Bra-fitting to szukanie takich biustonoszy, które będą wyjątkowo dobrze pasować do kobiety, jej biustu, jej specjalnych potrzeb, do całego człowieka, sytuacji, wykonywanego zajęcia oraz profesji czy indywidualnej sytuacji.
 • Poszukiwanie idealnego rozwiązania wymaga cierpliwości. Czasami wymaga również kompromisów, kiedy napotyka się indywidualne granice możliwości albo gdy „idealny” biustonosz do danej sytuacji nie został jeszcze skonstruowany. Czasami ma się to szczęście i można szybko znaleźć to, czego się szuka. Innym razem potrzebne są długie miesiące, żeby znaleźć coś w miarę pasującego. W każdym momencie bra-fitterka stawia na pierwszym planie człowieka, osobę, a stanik dopiero na drugim planie.
 • Czasem gryzę się w język, kiedy widzę, że stanik pasuje prawie doskonale, powiedzmy w 95%. Jednocześnie jest o niebo lepszy od tego, który kobieta właśnie nosi i jest zdesperowana. Radość, szczęście oraz zdrowie są na pierwszym planie. Perfekcyjność gra tu podrzędną rolę. Bra-fitterka podejmuje często decyzje tego rodzaju. Czy mam powiedzieć klientce, że stanik pasuje „tylko” w 95% i zabrać jej radosny nastrój oraz dopiero co uzyskane wzmocnione poczucie własnego ciała, czy z klapkami na oczach uparcie dążyć do absolutnie doskonałego dopasowania? Dlatego właśnie bra-fitting wymaga bardzo dużo wyczucia i taktu.
 • Wyczucie dotyczy także innych aspektów bra-fittingu. Kobiety z mniejszym biustem nie chcą przymierzać za dużych staników, a kobiety z dużym biustem nie chcą wciskać się w zbyt małe biustonosze.
 • Bra-fitting to ciągłe niespodzianki i pokonywanie stereotypów, uprzedzeń oraz wyobrażeń. Jakże często zdarza się tak, że młoda kobieta woli mocno zakrywające staniki typu full-cup, najlepiej gładkie, proste i nie rzucające się w oczy. Starsza pani uwielbia koronki i eleganckie biustonosze. Śpiewaczka potrzebuje rozciągliwego obwodu, dla innej nie jest to takie ważne. Przepiękna szczupła kobieta cała jest skupiona na swoim lekko zaokrąglonym brzuszku. Kobiety mają różne upodobania, wyobrażenia, opinie. Każda kobieta widzi siebie inaczej.
 • Bardzo często pytam o potrzeby związane z wykonywanym zawodem, stylem życia, uprawianą dyscypliną sportu, chodzeniem na basen i plażę. Archiwistka potrzebuje ciasnego obwodu, żeby bez ciągłego zaczepiania stanikiem wyciągać segregatory z wysoko położonych półek. Nauczycielka czy lekarka potrzebują raczej czegoś gładkiego i nie rzucającego się w oczy. Każda kobieta ma własne potrzeby.
  Prawie każda kobieta ma asymetryczne piersi. Raz mniej, raz bardziej. Kobiety obchodzą się z tym odmiennie. Jedna lubi siebie taką, jaką jest i nie chce nic optycznie poprawiać. Inna zawsze nosi poduszki, bo podoba się wtedy jej dekolt. Jeszcze inna na co dzień nic nie chce poprawiać, ale rozważa użycie poduszek na wesele.
 • Bra-fitting to powstrzymanie się od dziwienia się czemukolwiek. To przyjmowanie świata, kobiet, ich upodobań oraz decyzji takimi, jakimi są. Nie ma tutaj nic właściwego albo niewłaściwego. Wszyscy jesteśmy równi w tym, że jesteśmy tak bardzo różni.
  Nie ma lepszej motywacji dla brafitterki niż widok nieśmiałej kobiety z ogromnymi kompleksami, która stoi przed lustrem i podziwia piersi w dobrze dobranym staniku (połączonym najlepiej z ubraniem przyjaznym dla figury i biustu), dostaje rumieńców, aż błyszczą jej oczy.
 • Bra-fitting to pokazanie kobiecie, jak może się sama przytulić.
 • Bra-fitting to umiejętność rozpoznania, co kobieta potrzebuje i pragnie, a potem szukanie tego z uwzględnieniem możliwych środków. To także wiedza, jak powinno perfekcyjne dopasowanie biustonosza wyglądać i funkcjonować, z naciskiem na wysoką jakość, ale też bycie gotowym na szukanie przystępnych, częściowo doskonałych rozwiązań.
 • Bra-fitting to szczerość połączona z wyczuciem, kiedy będzie właściwy moment, żeby coś powiedzieć. To także uczciwość związana z etyką zawodu.
 • Bra-fitterka nigdy nikomu nie wciska stanika, który nie pasuje, albo takiego, którego wad dopasowania klientka może nie dostrzegać.
 • Bra-fitting to sztuka nieoceniania. Są odpowiednie momenty, żeby coś oceniać, ale jeszcze więcej momentów, w których się tego nie powinno robić.
 • Bra-fitting to uwolnienie się od ocen oraz świadoma decyzja, kiedy jednak warto na nie się powołać.
 • Bra-fitting to przedmiotowe traktowanie kobiecego ciała, połączone z wyczuciem osoby oraz jej sytuacji.
 • Bra-fitting nie oznacza bycia perfekcyjnym, choć do ideału się dąży. Bra-fitting oznacza zwrócenie uwagi na istniejące błędy czy problemy, a następnie ich uwzględnienie oraz pokonanie. To dotyczy zarówno samego doradzania, jak i dopasowania.
 • Bra-fitting to widzenie niedoskonałego w doskonałym i doskonałego w niedoskonałym.
 • Bra-fitting to radość życia i miłość!

Manifest udostępniony dzięki uprzejmości Asi Ryćko-Bożeńskiej, która jest jego autorką.